Kuželky

KU.fw

Historie oddílu kuželek v Rokytnici nad Jizerou – stavba kuželny

Kuželky se započaly hrát v Rokytnici nad Jizerou zprvu pouze ve formě zábavných her a sice u Ludvíka Martínka čp. 56 v Rokytnu, kde jmenovaný se sousedy zřídil „kuželník“. Byl to hlinitopísčitý povrch užší a kratší než jak jej známe dnes a „náhozové prkno“ bylo opravdu pouze prkno, ze kterého zůstala někdy hráči tříska za nehtem. Touha po tom si zahrát v opravdové kryté kuželně vzrostla po návštěvě Jilemnice, kde hráči z Rokytnice nad Jizerou navštívili jejich tehdejší ještě „Na Kozinci“ stojící kuželnu se dvěma asfaltovými drahami. Ještě několikrát si byli v Jilemnici zahrát a každou návštěvou rostla touha mít něco podobného také u nás. Spřádaly se plány, kde by bylo vhodné místo, ale hlavně, kde vzít peníze.

A stalo se, že v roce 1961 obdrželi kuželkáří finanční záruku z tehdejšího KNV, kde především p. Blaževič zajistil pro rokytnické potřebné finanční prostředky. U zrodu tohoto všeho stáli pan Jirouš st., p. Novotný Ant., bratří Martínkové a další, v podstatě tátové a dědové dnešních hráčů. Budova byla získána z opuštěné tkalcovny firmy Schoeller a Svazarm, který tuto budovu dosud využíval ustoupil potřebám kuželkářů. Zde se projevila především mimořádná pomoc tehdejšího tajemníka MNV pana Kunce, který zařadil potřebnou rekonstrukci budovy do plánů akce „Z“ a mohlo se začít stavět. Stavba byla započata v r. 1961 a uběhly ještě 3 roky , než si na podzim roku 1964 to mezi sebou rozdaly celky zdejšího „A“ družstva proti „B“ družstvu , psal se 3. říjen 1964, stavělo se ručně, byl vytvořen první rekord dráhy a také ustanoven první „čulibrk“, neboli osoba s nejhorším výsledkem v zápase.

Vrátíme-li se ke stavbě a přístavbě zdejší kuželny, je třeba si uvědomit, jakými těžkostmi tato probíhala. Základ pod přístavbou se tzv. „štětoval“ , kámen se těžil na Letní straně a koňmi navážel, Problém byl i vytěžený materiál zpod přístavby a tak jej pan Škoda, přezdívaný „Franta Rámus“ vyvážel traktorem přímo přes již stojící část kuželny. K dobré náladě na stavbě příspíval pan Luter, no a když nebylo vyhnutí, musela pomoci i stavba zdejší mateřské školky. Tato např. pomohla při stavbě komína na kuželně, ale asi to nebylo kuželkářům dáno, protože jej museli stavět znova a tentokrát již bez materiálové pomoci mateřské školky. Průběh prací byl poměrně rychlý, protože v průběhu roku 1961 byla přístavba pod střechou a pracovalo se pak již, jen uvnitř. Na státní svátek 9. května 1964 se asfaltovaly dráhy, musely být připraveny 3 kubíky dřevěných polen a korýtka, kterými se dopravovala kouřící, horká hmota dovnitř budovy. Zde se asfalt rozléval na budoucí dráhy a válečkem, který byl namazán špekem hladil do potřebné roviny a kvality. Cena za to byla tehdejších 7000,-- Kčs. Mimochodem, ten asfalt bychom pod dnešním saduritem ještě našli a je velkou otázkou, zda dnešní materiály vydrží to co ty minulé.


 

Historie oddílu kuželek – sportovní činnost

Dle záznamů byly první hody na rokytnické kuželně provedeny 6. září 1964 a ještě téhož roku na podzim, ačkoliv ještě nebylo vše hotové, jsme se přihlásili dvěma družstvy do soutěže. Psal se již výše zmíněný 3. říjen a zdejší „Áčko“ porazilo „Béčko“ v poměru 2132 ku 1859 kuželkám. Za áčko nastoupili Jirouš Vl. starší, Martínek Olda, Neuman Emil, Martínek Milda, Hladík Václav, Martínek Jarka. Za béčko pak byli přítomni Absolon V., Hanuš Jan, Luter Zdeněk, Nechanický Boh., Antoš Fr., Martínek Vlastík. Prvním oficiálním rekordem se stal výsledek Jarky Martínka – 390 poražených kuželek a prvními „čulibrky“ se stali Neuman Emil z áčka za 326 kuželek a Nechanický z béčka za 278 kuželek. Na podzim téhož roku áčko poprvé vyhrálo nad soupeřem mimo Rokytnici, když porazilo družstvo žen z Trutnova a Emil Neuman výkonem 406 kuželek stanovil nový rekord kuželny.

Slavnostní oficiální otevření kuželny proběhlo 10. ledna 1965, kdy po slavnostních projevech za hosty z Trutnova provedl hod Štěpán Holý st. a za domácí předseda TJ Spartak ing. Bureš a za potlesku oba hodili „pudla“, neboli hod s nepovolenou pomocí mantinelu. Utkání samotné vyhráli hosté z Lokomotivy Trutnov, kteří hráli v té době první ligu o 129 kuželek.

První ročník soutěží 1964/1965 skončil a áčko vyválčilo 10 bodů a béčko 2 body, které získalo ve Rtyni v Podkrkonoší. Mimochodem, dnes se zde již nehraje. Při rekapitulaci tohoto ročníku zmiňme zisk čtyř III. výkonnostních tříd za čtyřista a více poražených kuželek hráčů Martínka Oldy, Martínka Jarky, Hladíka Václava a Nedvěda Zdeňka. Na podzim roku 1965 jsou naše družstva zařazena do rozdílných skupin v rámci východočeského kraje a začíná běžná sportovní činnost oddílu v podstatě taková, jak ji známe i dnes.

Pro odlehčení oficiálních soutěží se hrály různé hry jako např. „válečná“, „rakvičky“ nebo „honer“. Dnes již prakticky nikdo neví, jak se to hraje, ale co je podstatné z těchto her např. vznikla tradice „Vánočních turnajů“ z nichž ten první ročník se uskutečnil 26. prosince 1967 a hrála se „habaďůra“ a „sokolská“. Prvním oficiálním vítězem se stal pan Zdeněk Nedvěd.

Uvážíme-li, že letos budeme hrát již 40. ročník tohoto turnaje, pak se jedná o tradici vskutku zavazující!!!


 Kontakt:

    předseda oddílu: Filip Vízek

    +420 734 806 534

  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

    správce kuželny: Zdeněk Novotný

   +420 732 587 393

   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontakty

sportovni-hala-01-ORIG

Kancelář TJ Spartak - sportovní hala
Horní Rokytnice 461
512 44 Rokytnice nad Jizerou

IČ: 00527611
Datová schránka: c7stkx5

Číslo účtu: 40404050/0300

info@spartak-rokytnice.cz
tel: (+420) 732 233 117

facebook1    instagram

Provozní doba kanceláře

PO        8:00 - 11:30   12:00 -15:30
ČT        8:00 - 11:30   12:00 -16:00
Po předchozí domluvě možno i v jiné dny a časy.