Šachy

SA.fw

O vzniku šachu koluje více pověstí. Podle jedné vznikly šachy někdy v 5.století v Indii. Pověst dále praví, že ji vymyslel bráhman Sissa pro pobavení indického vladaře. Nadšený vládce vyzval vynálezce, aby si sám určil odměnu. Byl zklamán,když si vybral „jen pšenici.“ Na prvé pole šachovnice jedno zrno, na druhé dvě,na třetí čtyři, na čtvrté osm, na páté šestnáct atd.,vždy dvojnásobek předešlého. Tak málo ? Divil se vladař. Ukázalo se však,že takové množství pšenice není v celé indické říši.

Mezinárodní šachová federace „FIDE“ byla založena v roce 1924 v Paříži a ČSR byla z jedním jejich zakládajících členů.

První mistrovství světa jednotlivců mužů se však již hrálo v roce 1886 v USA. Zvítězil v něm pražský rodák Vilém Steinitz. V dalším utkání v roce 1894 však již svůj titul neobhájil. Mistrovství světa žen se hrálo poprvé v roce1927. Pro náš kraj je významná skutečnost, že první mistryní světa se stala Češka Věra Menšíková, jejíž otec pocházel z Bystré u Semil. Ona sama se již narodila v Moskvě. Mistryní světa byla byla nepřetržitě 17let. Zahynula tragicky v r.1944 při bombardování Londýna. Tyto údaje jsou něco málo z historie světového šachu.

V Rokytnici nad Jizerou se šachy hrály již v padesátých letech min. Století, možná i dříve. Organisovaně se však začalo kolem roku 1961. Zakladatelem a duší oddílu, který se utvořil, byl pan Míla Rybář z Vilémova. Velkými nadšenci byla i rodina Veverkových, dále J. Hanuš, Vl. Zelinka z Blanska, K. Zeman z Vilémova, p. Smola a učitelé p. Mach a Lešák. Hrací místnost byla v „Kulturním domě“,kde se hrál jak oddílový přebor, tak i soutěže družstev. Již v té době bylo mužstvo osmičlenné s povinnou účastí ženy na osmé šachovnici. Úspěšně zde hrála paní Korejsová. Později,když se odstěhovala,musely nastoupit ,někdy i s donucením, manželky hráčů Z. Hollmannová a V. Gernertová. Někdy od r.1970 nebyla již povinnost ženy v mužstvu nutná.

Koncem šedesátých let,kdy přišli do mužstva další hráči např. Z. Hollman, Vl. Červinka ,V. Absolón. F. Herber,V. Gernert, mužstvo již patřilo mezi nejlepší oddíly okresu. Oddíl postoupil do krajské soutěže hradeckého kraje. V letech 1970 – 1980 se naši hráči Zd. Hollmann a Vl. Červinka, několikrát stali přeborníky okresu. V této době to byla docela prestižní soutěž,která do této doby byla doménou lomnických hráčů.

Od roku 1979 do r. 1985,než byla postavena a zprovozněna „Sportovní hala“ jsme hráli v „A“ klubu. V těchto letech začal docela úspěšně fungovat žákovský šachový kroužek,pod vedením trenéra Hollmanna. Zde vyrostli další hráči, jako např. J. Kubát, D. Breuer, L. Šimůnek a další. V devadesátých letech jsme měli talentované žákyně sestry Martínkovy a Jindříškovy. Monika Martínková se zúčastnila v rozmezí let 1992 – 6, třikrát mistrovství Evropy ve své věkové kategorii. Sestry Soňa a Dana Jindřiškovy hrály přebor ČR. Je škoda,že se šachu již skoro nevěnují, pro oddíl by byly platnými členy.

V současné době má oddíl registrováno u ČŠS 26 hráčů .Má dvě osmičlenná mužstva.“A“ mužstvo bude hrát v sez. 2007/08 krajský přebor libereckého kraje.“B“ mužstvo reg. Přebor. Někteří naši hráči se též zúčastňují mezinár. šach. Turnajů. V posledních letech jsou populární turnaje v rapid šachu /zkrácený čas.

Naši hráči v nich dosahují pěkných výsledků. Např. Z. Hollman sec stal v r.2006 přeborníkem libereckého kraje. Oddíl je již 40 let pořadatelem „Vánočního bleskového turnaje“,kterého se zúčastňují i hráči jiných oddílů. Náš oddíl byl již po šesté pořadatelem krajského přeboru v rapid šachu. Od postavení sportovní haly v r. 1985 používáme klubovnu a jsme s naším stánkem velmi spokojeni. Trochu nás mrzí, že v současné době nemáme kroužek mládeže. Oddíl má trenéra druhé třídy, který je ochoten s mládeží pracovat. Oddíl má i své rozhodčí – Z. Lenc 2 třídu a L. Šimůnek aj. Pohořalý 3 třídu. Ani mi se neobejdeme bez hostujících hráčů /tato možnost platí asi sedm let/, což je nutné hlavně pro „A“ mužstvo, aby dobře obstálo v KP. K jednotlivému utkání však mohou nastoupit maximálně 3 hosté.

Přeji oběma našim mužstvům dobré vykročení do soutěžního období.


 Kontakt:

    předseda oddílu: Martin Chrz

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Kontakty

sportovni-hala-01-ORIG

Kancelář TJ Spartak - sportovní hala
Horní Rokytnice 461
512 44 Rokytnice nad Jizerou

IČ: 00527611
Datová schránka: c7stkx5

Číslo účtu: 40404050/0300

info@spartak-rokytnice.cz
tel: (+420) 732 233 117

facebook1    instagram

Provozní doba kanceláře

PO        8:00 - 11:30   12:00 -15:30
ČT        8:00 - 11:30   12:00 -16:00
Po předchozí domluvě možno i v jiné dny a časy.